Bişkekdə Zəfər Gününə həsr edilmiş tədbir keçirildi – FOTOLAR
image-1731161635_2205f836_967b_490c_ae44_380907ac5fa9_1_1731238180-fullbackend
9 noyabr tarixində Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində Azərbaycan Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi, Gəncliyin Sosial İqtisadi İnkişafına Yardım İctimai Birliyi və Qırğızıstan Azərbaycanlılarının “Birlik” diaspora təşkilatının təşkilatçılığı ilə Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Busaat.az Azxeber.com-a istinadən xəbər verir ki, tədbirdə Qırğızıstanda yaşayan azərbaycanlı diaspor fəalları, Qırğızıstanın tanınmış şəxsləri, ictimaiyyət numayəndələri və Ağsaqqalar şurasının sədri iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü “Birlik” Azərbaycan Diaspora təşkilarının sədri Xansıvar Baxşəliyev açıb. O Azərbaycanın Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edən hər kəsə minnətdarlığını bilirərək Qarabağ müharibəsinin şəhidlərinin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etməyə çağırıb.
Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfirliyinin müşaviri Zülfüqar Tanrıverdi çıxış edərək tədbir iştirakçılarını Zəfər günü münasibətilə təbrik edib. O eyni zamanda Ermənistanın işğalçılıq siyasətindən danışıb.
Gəncliyin Sosial İqtisadi İnkişafına Yardım İctimai Birliyinin sədri Əfsələddin Ağalarov tədbirin keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə dispor təşkilatına öz təşəkkürünü bildirib. O Zəfər gününün Azərbaycan xalqının tarixində ən şanlı səhifələrdən olduğunu bildirib.
“İslahatçı Gənclər Birliyi”nin sədri Fərid Şahbazlı öz növbəsində Qırğızıstan ictimaiyyətinə öz təşəkkürünü bildirib. Təşkilst sədri qardaşlıq əlaqələrinin qurulmasında göstərdiyi dəstəyə görə Qırğızıstanın dəyərli ziyalılarına təşəkkürünü bildirib. 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Qırğızıstanın Azərbaycanın yanında olmasını, siyasi dəstəyini Azərbaycan xalqının yüksək qiymətləndirdiyini xüsusi vurğulayıb.
Mətbuat Şurası İdarə Heyətinib üzvü Hacıbəy Heydərli çıxışı zamanı Zəfər Gününün keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. Eyni zamanda informasiya müharibəsinin bu gün də davam etdiyini, xaricdə yaşayan azərbaycanlılalırn informasiya müharibəsində aktiv iştirak etməli olduğunu bildirib. O bildirib ki, Azərbaycan COP-29 kimi mühüm tədbirə ev sahibliyi edəcək və bütün dünyanın gözü ölkəmizdədir. Hacıbəy Heydərli eyni zamanda Ermənistanın Qarabağda törətdiyi ekoloji terror haqda da danışıb.
Qırğızıstan Ağsaqqallar Şurasının sədri Osman Səfərov da bu günün vacibliyi haqda geniş məlumat verilib. Eyni zamanda Qırğızıstan-Azərbaycan dostluq münasibətlərinin tarixindən bəhs edib.
Tədbir müzakirələr ilə davam etdirilib.
Sonda xatirə şəkili çəkilib.
1731161642 5cb33b93 5ec9 416a 8c09 cf98805268ff 17312381831731161605 483aa71f 7c4c 4a20 ad6c 362c92d595e8 17312381801731161602 8e60e237 f51d 4474 a20a fd2e2cf9a228 17312381811731161601 88b7b4b2 1a8a 4b27 9e65 9e2bdc2cc02f 17312381811731161662 f0c14e25 f241 4219 9036 d492e50ad783 17312381821731161638 fa14e0be 479c 43d4 806b fc8f98c4fb53 17312381821731161700 002ac57f 5167 4b65 b272 5e62a714151d 1731238183